Formáljuk a jövőt és átalakítjuk a világot! Ez a jelmondata annak az építőmérnök szakma előtt tisztelgő köztéri plakátkiállításnak, amelyet a főpolgármester helyettes Szalay-Bobrovniczky Alexandra nyitott meg a Bazilika előtti a Szent István téren szeptember 10-én, a szakmagyakorlók közössége előtt. A kiállítás szeptember 11-től a hónap végéig kibővített formában a Szabadság téren látható.
Az építőmérnöki hivatást népszerűsítő és bemutató, 120 hatalmas plakátot tartalmazó köztéri kiállítás nyílt Budapesten szeptember 10-én. A Magyar Mérnöki Kamara és angol partnerszervezete, az Institution of Civil Engineers (ICE) közös, Építőmérök200 elnevezésű rendezvénysorozatot szervezett szeptemberben, melynek célja az építőmérnöki tevékenység értékeinek és eredményeinek bemutatása a társadalom számára. A rendezvénysorozat apropója, hogy az 1818-ban megalakult ICE idén 200 éves, így az európai építőmérnök közösség a 2018-as évet az építőmérnökök éveként ünnepli meg. A rendezvénysorozat köztéri plakátkiállítással és egy szakmai konferenciával indult 2018. szeptember 10-11-én. A plakátkiállítás ünnepélyes nyitóeseményén, melyet a Bazilika előtti Szent István téren tartottak, elsőként Nagy Gyula a Magyar Mérnöki Kamara (MMK) elnöke köszöntötte az egybegyűlteket.
- Ünnepeljük az építőmérnöki hivatást, mutassuk meg a társadalomnak, hogy szakmánk ezernyi formában folyamatosan itt van körülöttünk - fogalmazott köszöntőjében Nagy Gyula a MMK elnöke. A plakátokon végignézve láthatjuk, hogyan vesznek körül minket az építőmérnöki munka eredményei. Ezeket nap mint nap használjuk, létezésük olyan természetes, hogy szinte tudomást sem veszünk róluk, holott nélkülük nehezen, vagy sehogy sem boldogulnánk. Utak, hidak, épületszerkezetek, alagutak, szárazföldi és vízi műtárgyak teszik kényelmesebbé életünket, nagytudású elődeink és jelenbeli kollégáink munkájának eredményeként -mondta az elnök.
Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester helyettes a fővárosi önkormányzat nevében köszöntötte az építőmérnök szakmát, azt a szakmát, amelynek a folyamatosan fejlődő és pezsgő Budapest is olyan sokat köszönhet. A főpolgármester-helyettes rámutatott: az itt látható plakátok a magyar mérnökök kreativitására és tudására hívják fel a figyelmet. Ez a kiállítás arra hivatott, hogy erősítse e szép hivatás megbecsültségét.
A köszöntők sorában utolsóként Szántó László az MMK Tartószerkezeti Tagozatának elnöke, az esemény főszervezője is köszöntötte a szakma képviselőit, akik valóban szép számmal jelentek meg a rendezvényen, érzékeltetve a szakma iránti elkötelezettségüket és az esemény jelentőségét. Szántó László beszédében a plakátkiállítás szervezésének példáján keresztül mutatott rá a szakmai összetartásra. Hónapokkal korábban, mikor a kiállítás gondolata megfogant, a MMK számos levelet küldött az építőmérnök szakmában érintett intézményeknek, egyetemeknek, vállalatoknak, szervezeteknek. Minden megkeresett nagyon segítőkész és együttműködő volt, olyannyira, hogy a szervezők végül az összegyűlt anyag szűkítésére kényszerültek.
Ha volt a megnyitó ünnepség alatt éppen akkor az arra kószáló turisták között olyan ember, aki nem tudta, mivel is foglalkoznak az építőmérnökök, az impozáns téren kiállított plakátokból megtudhatta. Sőt, a felszólalókat figyelve az is feltűnhetett neki, hogy az építőmérnökök gyakorlatias és pontos emberek, akik a lényegre törő beszédeket preferálják. A kiállított informatív magyar, vagy angol nyelvű plakátok segítségével bepillantást nyerhettek a szakma érdekességeibe, olvashattak például a budapesti hidakról, a Kamara csaknem 240 éves történetéről, a műegyetemi építőmérnök képzésről, a földmérők munkájáról, a vízgazdálkodás történetéről, a szabatos, nagy pontosságú városmérésről, az M0-ás körgyűrű építésének folyamatáról, de az integrált közlekedésfejlesztésről is.
A plakátkiállítás, melyhez a Lechner Tudásközpont is a szervezők rendelkezésére bocsátott fotókat, terveket és dokumentumokat, csupán a szeptember 10-ei megnyitó idejére került a Szent István térre, szeptember 11-étől a hónap végéig kibővített repertoárral sokkal nagyobb területen a Szabadság téren látogatható.
Fotó: Kis Ádám/Lechner Tudásközpont